Co je jev 17 a 18?
Jedná se o územně analytické podklady pro přípravu územních plánu obcí, velkých územních celků a krajů. V územně analytických podkladech (ÚAP) se krajinného ráz týká právě jev 17 (oblast krajinného rázu) a jev 18 (místo krajinného rázu).
Cílem studií, které poskytujeme jsou podklady, které dopomůžou k realizaci územních koncepcí tak, aby co nejlépe plnily svůj účel (ochranu krajinného rázu). Naším cílem je v zájmovém území ochránit nejzachovalejší segmenty všech typů krajiny a zároveň v maximální míře zajistit ochranu alespoň základních charakteristik území.
K tomuto účelu využíváme diferenciaci krajiny pomocí typologické a individuální kategorizace (především dle Löwa 2005). Typologickou a individuální kategorizaci využíváme právě proto, že každý vnímá a hodnotí krajinu z jiného úhlu pohledu.
Individuální členění vyzdvihuje jedinečnost a neopakovatelnost každé krajiny. Tu pojímá jako soubor vizuálních prostorů ovlivněných přírodními, kulturními a estetickými hodnotami. Typologické členění pracuje s opakujícími se charakteristikami krajiny. Jednotlivé typy vymezuje na základě vnitřní podobnosti a odlišnosti vůči okolí. V případě typologického členění krajiny vycházíme především z typologie krajiny, kterou zpracoval Löw (2005). Jako zdroj informací využíváme i Atlas krajiny České republky.